Megafonen.nu / Krönikor
Lars Lindberg. idrottstokig sportkommentator med rötterna i Myckle utanför Skellefteå, levererar en ny sportkrönika i Megafonen varje månad.

Lars Lindberg: ”Sport ska påverka vår vardag”

2019-03-27 | Av: Megafonen.nu

SPORT Våren är här och med den kommer också tuffa tider för oss sportälskare. Att brinna för ett lag är som absolut roligast just nu – men det är också nu det är som allra jobbigast. Konsekvensernas tid är här – och det gäller att vinna eller försvinna.

***

Att hålla på ett lag i sport är ett långt och evigt lidande, men med korta stunder av njutning. Så är det i alla fall för mig. Så länge som jag har levt och så länge jag kan minnas har jag hållit på Liverpool FC i fotboll. Det har gått i arv från min morfar och när jag var bara några år gammal så insåg jag och min äldsta vän Johan att Liverpool var laget för oss.

Det var då tidigt 90-tal och redan då så visste jag inte hur det kändes att få se mitt lag fira ett guld. Jag har nu passerat 30-sträcket och jag vet ännu inte hur det känns att vinna ligan. Varje säsong är densamma. Säsongen inleds med ett fulltankat förhoppningskonto som snabbt riskerar att dräneras vid minsta misstag. Med åren har jag gjort mig van vid den senare känslan.

Men när det är vår är det mycket som ska avgöras. Hockeyslutspelet är igång på allvar, kvalspelet till SHL är igång och upploppet ska göras i alla de stora fotbollsligorna runtom i Europa. Alla sitter vi där med mängder av förhoppningar, uträknade kalkyler i hur vårt lag ska lyckas och med en stor risk till en enorm besvikelse. Det låter vansinnigt, för vi har valt det själva. Men meningen med idrott är att den ska kännas, den ska påverka vår vardag och vårt humör. Idrott ska vara ytterligheter, det ska vara lidande och euforisk glädje – och den tiden är vi inne i nu – när det ska bestämmas hur allt ska summeras.

Annons

Många i Skellefteå följer hockeyslutspelet med dessa förhoppningar, på andra orter i Sverige är städer mitt uppe i ett kval som både kan förändra klubbens existens, vardag och många människors jobb såväl som en hel kommuns ekonomi.

I somras kunde vi se hur idrott leder till en masspsykos i samhället. Jag tror inte att jag känner någon människa som inte följde åtminstone någon av Sveriges VM-matcher i fotboll förra sommaren och när hela Sverige går man ur huse så märker man på varenda litet torg i vårt avlånga land att sport har möjligheten att förtrolla oss – men också att förbrödra.

Om du ställer dig upp och skriker ut din glädje och impulsivt kramar en främmande människa mitt i vardagen skulle många nog kalla dig knäpp. Men gör du det när det är kollektiv glädje kring en idrottslig insats är det normalt. Den tiden är vi inne i nu, idrottssäsonger ska summeras och det som står på spel är tårar av glädje eller tårar av sorg. Det är en extremt häftig tid. Konsekvenserna kan bli enorma, människor kan bli av med jobbet, spelare kan bli syndabockar – eller hjältar – och vi som ser på kan kastas mellan hopp och förtvivlan.

Våren – och konsekvensernas tid – är här.

Lars Lindberg
Idrottstokig sportkommentator med rötterna i Myckle.

Krönikan publicerades ursprungligen i senaste numret av Megafonen – läs hela tidningen här:

Klicka här för att läsa tidningen i helskärm.

Fler inlägg om: ,

Megafonen.nu |
Megafonen.nu har sedan 2010 levererat trevliga nyheter och vimmelbilder på nätet och sedan mars 2012 producerar företaget även en tidning som kommer ut månadsvis.
Annons

2019-09-15

Läckage – ett vanligt problem: ”Både män & kvinnor bör knipträna även om de är problemfria idag”

2019-09-13

Händer i helgen 13-15/9: ”SHL-premiär, nattklubbar och marknader”

2019-09-13

David och Kristina Lindgren gör två julkonserter i Landskyrkan

2019-09-12

Northvolt-personal cyklar till Skellefteå – vill träffa allmänheten på lördag: ”Nästan alla våra anställda på plats”

2019-09-11

Nu är det klart – här är alla som nominerats till Skellefteå Idrottsgala 2019

2019-09-09

Samuel ska cykla – till Leksand: ”Det längsta jag cyklat tidigare var till Bergsbyn”

Sponsrade inlägg

Sponsrat inlägg

Ny sängbutik i Skellefteå – med 45 dubbelsängar i ...

Sponsrat inlägg

Skellefteå ur ett nytt perspektiv i Åkes nya utstä...

Sponsrat inlägg

Nu har de första familjerna flyttat in på Södra Ka...

Annonsera på Megafonen
Mer från Megafonen

De tävlar om att få ett företag

Frej vill tillbaka till toppen

Bildextra: Bubble Soccer

Senaste vimmelgallerierna

7/9 – Vimmelbilder från O’Learys i Skellefteå

7/9 – Vimmelbilder från Grannen i Skellefteå

31/8 – Vimmelbilder från Klubb V i Skellefteå

31/8 – Vimmelbilder från Bishops Arms i Skellefteå

24/8 – Vimmelbilder från Carl-Viktor i Skellefteå

24/8 – Vimmelbilder från Klubb V i Skellefteå

17/8 – Vimmelbilder från en konsert med Laleh i Skellefteå

4/8 – Vimmelbilder från O’Learys i Skellefteå

Sponsrade inlägg

2019-08-29 | Sponsrat inlägg

Ny sängbutik i Skellefteå – med 45 dubbelsängar i lokalen: ”Allt under ett tak”

2019-08-28 | Sponsrat inlägg

Skellefteå ur ett nytt perspektiv i Åkes nya utställning: ”Spännande”

Mer från Megafonen

2018-08-29

Här byggs den nya trampolinparken i Skellefteå: “Det här kommer att bli sjukt häftigt”

2019-03-02

De vann ett aktiebolag av kommunen: ”Trodde inte att vi skulle ha någon chans”

2018-10-24

Bildspel: Renoverar sitt hus – för att det ska se ut som för 100 år sedan

2017-06-21

Bildspel: På häst i Norrlands vildmark

2018-09-26

Så ser ”Klimpen” ut idag – och därför bor han i Jörn: ”Det har varit många mörka år”

2015-02-25

”Det är viktigt med mångfald”

2014-01-19

Kärleken tog Louis till Sverige

2019-04-24

Bildextra: Laura och Erik bygger ett runt hus – av halmbalar och lera: ”Vill inspirera andra”

Annons

Yamaha

Powered by
Sherpas Skellefteå
Bio i Skellefteå
ANNONSERA I MEGAFONEN
ANNONS
Vill du också annonsera? Läs mer här!